הרב ד”ר שלום סרברניק – תקשורת כמנוף לצמיחת הזוגיות (9)

הרב ד"ר שלום סרברניק – תקשורת כמנוף לצמיחת הזוגיות

מרצה אורח:

הרב ד”ר שלום סרברניק – מרצה בכיר בארגון ערכים

מאמר מס’ 9 מתוך הסדרה: תקשורת כמנוף לצמיחת הזוגיות
המאמר נכתב בהדרכתו של הרב ד”ר שלום סרברניק

 

ידוע הסיפור בשם ה”חפץ חיים” שאמר לאדם שהידר באתרוג שעלה יותר ממחיר אתרוג כשר, ש”אם בעוד אותם הרובלים הללו תיצור לעצמך קרן, אשר תשרת אותך ותאפשר לך לוותר במקרים חריגים, תרוויח הרבה יותר מצוות”.

למשל, אם בכל פעם שיהיה לך ויכוח עם המוכר על איזו עגבנייה רקובה בשוק, לא תעשה מכך עסק ו”תגבה את הפער מהקרן”… אתה תרוויח באותו סכום שאתה מפריש עבור אתרוג מהודר – לא הידור מצווה אחת, אלא המון מצוות של “לשון הרע”, “לדון לכף זכות” ולהעביר על המידות.

כך גם בין איש לאשתו. אם נוותר על דברים קטנים נרוויח לא רק מצוות, אלא גם רוגע, שלווה ומיקוד נכון בדברים החשובים לנו.

אנחנו יודעים שהקב”ה שולח לנו ניסיונות בחיים, שנתאמן עליהם ונתגבר עליהם. אדם יכול להתאמן גם מ 4 שקל וגם ח”ו מתאונת דרכים. הקב”ה שולח את האימונים אך אם יש לך אפשרות להתאמן בדברים הקטנים אולי זה ימנע ממך להתאמן על הדברים הגדולים.

מה גם שההתגברות בדברים הקטנים היא זו שהכי עוזרת לאימון בדברים הגדולים, כי אתה יכול להתאמן בקלות יחסית, וכשמגיע משהו גדול אתה כבר די מורגל להתגברות.

אימונים בדברים הקטנים הם הטובים ביותר. האדם נעשה רך יותר וזוכר כל הזמן שהקב”ה שלח לו את זה – הוא גם זוכה להתקרב לה’ מאד, כי הוא במצב של “שיוויתי ה’ לנגדי תמיד”.

לדוגמה: סיכמתם שאתם רוצים לצאת לחתונה בשעה 18.00 וכרגיל אחד מבני הזוג התעכב 10 דקות ואולי יותר, זה דבר קטן ולא מהותי בדרך כלל, ובוודאי ביחס לנזק הרוחני והנפשי של מריבה.

רוחנית – תוותר ואל תעיר, זה ניסיון קטן שאין בו משמעות מעשית גדולה, אבל בעל חשיבות רוחנית.

נפשית – אם לא תוותר על האיחור הזה, סביר שתסבלו כל הנסיעה או כל החתונה ברמה כזו או אחרת… האם זה שווה את זה?

בעיה מצויה: פעמים רבות אנשים אומרים שכל דבר קשה להם, וכל מה שתגיד לו הוא יאמר לך שמדובר בדברים קשים… במקרים כאלה הכללים לא עוזרים וצריך ייעוץ אישי.

כתוב/כתבי תגובה

פריט נוסף לעגלה.
0 items - 0.00