הרב ד"ר שלום סרברניק – תקשורת כמנוף לצמיחת הזוגיות (4)

הרב ד"ר שלום סרברניק – תקשורת כמנוף לצמיחת הזוגיות

מרצה אורח:

הרב ד"ר שלום סרברניק – מרצה בכיר בארגון ערכים

מאמר מס’ 4 מתוך הסדרה: תקשורת כמנוף לצמיחת הזוגיות.
המאמר נכתב בהדרכתו של הרב ד"ר שלום סרברניק

כך תשפרו את הקשר שלכם!

יש לנו בדרך כלל שיטות איך להכריח את הזולת. אחת מהן היא מניפולציה; לגרום לך להרגיש שלא נעים לך לסרב. מכניס את השני לפינה. ובטעות אנחנו חושבים שכשאנחנו משיגים דברים בצורה כזאת  זה מועיל לנו, אבל האמת היא שזה מזיק לנו.

חוקרים נתנו לעכברים לרוץ להנאתם ריצה טבעית ובדקו מה קורה במוח שלהם וראו שזה גורם לתהליך חיובי ומפתח במוח (צמיחת הנוירונים). לאחר מכן בדקו החוקרים מה קורה במוחם של עכברים שאילצו אותם לרוץ והתוצאה הייתה: כלום.

המשמעות, כשאנחנו עושים דברים בצורה מאולצת זה לא תורם לנו להתפתחות. צורה מאולצת הכוונה שאנחנו סובלים מכך. אדם שבוחר לעשות מצווה למרות שקשה לו זה לא נקרא מאולץ או סבל משום שהוא מאמין ולכן יש לו הנאה ברמה מסוימת מכך (תלוי בדרגה הרוחנית).

בחורים שיורדים מהדרך, פעמים רבות זה בעקבות כך שאילצו אותם לעשות ולא הכניסו להם גורמי הנאה בענין כמו אמונה.

אם אתה גורם למישהו לעשות משהו באמצעות לחץ ופחד ממך, זה נקרא שאילצת אותו והפעולה לא תבנה אותו ולא את הקשר ביניכם.

אם אתה דורש ומלחיץ את אשתך ולא משנה איך, אבל בשורה הסופית היא תעשה לך את הקפה שבקשת מתוך לחץ ואילוץ שאם לא אז היא תרגיש ש… זה לא יביא לחיזוק הקשר שלכם. רק אם היא תבחר מתוך הנאה בזה (הנאה רוחנית, נפשית או פיזית), רק בתנאי הזה הקשר שלכם יצמח.

אם המטרה שלך להשיג משהו אז תפחיד ותלחיץ, אבל אם המטרה שלך לשפר את היחסים לא תעשה את זה, אלא תתן לשני תחושה של כבוד לאישיות שלו בזמן שאתה מבקש ממנו – זה יגרום לקשר שלכם ולאמון ההדדי לצמוח.

דוגמה: הבעל מצלצל לאשתו ואומר "תשמעי אני כרגע בעבודה אני לחוץ ומוכרחים להוציא כסף מהבנק. תהיי בן אדם ואל תתקעי אותי, את מוכרחה להוציא כסף מהבנק".

עכשיו נראה דרך אחרת לבקש את אותה בקשה: הבעל מצלצל לאשתו ואומר: "נתקעתי בעבודה בלי כסף אני נורא אודה לך אם תוכלי להוציא כסף אבל אם את לא יכולה וקשה לך תגידי לי ואני אחפש דרך אחרת". בדרך זו הוא מאפשר לה בצורה מכובדת לסרב. הוא נותן לה הרגשה נעימה לסרב. אנחנו בדרך כלל עושים הפוך – אנחנו יוצרים מצב שאם לא יעשו כדברינו תהיה תחושה לא נעימה.

לפעמים אין ברירה. אבל אנחנו נוטים תמיד לבקש עם לחץ. זה לגיטימי לבקש, אבל לבקש בצורה מכבדת שבונה את הקשר.

בצורה מכבדת הכוונה – לאפשר לשני דרך נעימה לסרב.

כתוב תגובה...

פריט נוסף לעגלה.
0 items - 0.00