הרב ד”ר שלום סרברניק – תקשורת כמנוף לצמיחת הזוגיות (3)

הרב ד"ר שלום סרברניק – תקשורת כמנוף לצמיחת הזוגיות

מרצה אורח:

הרב ד”ר שלום סרברניק – מרצה בכיר בארגון ערכים

מאמר מס’ 3 מתוך הסדרה: תקשורת כמנוף לצמיחת הזוגיות.
המאמר נכתב בהדרכתו של הרב ד”ר שלום סרברניק

קבלה ועידוד הכרחיים לתקשורת טובה

קיימים שני כוחות מרכזיים וחשובים במוטיבציה של האדם: 1) קבלה. 2) עידוד.

אנחנו חווים מאימא ואבא ‘קבלה ועידוד’. החוויה הראשונית שלנו בחיינו היא קבלה – מקבלים אותי כתינוק בשלמות כמות שאני והאהבה הזאת היא קריטית לנו. לאחר מכן אנחנו חווים חוויה של עידוד – מאמינים לנו ומצפים מאיתנו להצליח ומעודדים אותנו כשאנחנו מצליחים.

 

קבלה ועידוד בחינוך ילדים כדוגמה:

את ההשפעה של שני הכוחות הללו ניתן לראות בחינוך ילדים בצורה חדה, משום שבחינוך ילדים יש צורך קריטי בשני הכוחות הללו: עידוד וקבלה.

אם ילד מקבל מההורים רק את אחד מהכוחות הללו, או עידוד או קבלה, הילד גדל עם פצעים נפשיים.

אם הילד מקבל רק ‘קבלה’ – שההורים תמיד מקבלים אותו – אז כשהמלמד מעיר לו הוא ינהג כלפי המלמד בזלזול כי הרי ההורים מקבלים אותו בכל מצב, הוא לומד שמי שלא מקבל אותו תמיד – הוא הבעייתי, ילד כזה מפתח מחלת נפש מאוד קשה שנקראת “פינוק”. יום אחד כשהילד הזה יתחתן ואשתו תכעס עליו הוא יגיד לה: “מה זאת אומרת, ההורים שלי בחיים לא כעסו עלי והם תמיד אהבו אותי ולא משנה מה עשיתי, ולכן כנראה שהבעיה היא אצלך”..

אם הילד מקבל רק ‘עידוד’ – מחד, חיזוקים חיוביים, ומאידך, מעבירים לו את המסר: “אם אתה לא מצליח אתה לא שווה כלום”. כלומר, לא נקבל אותך. ילד כזה קיבל מסר של עידוד ולא מסר של קבלה ואז הוא לא רוצה להצליח!

 

אבל קבלה ועידוד קשורים זה בזה. שום אדם לא יוכל לצמוח בלי ההרגשה של קבלה ועידוד יחד. גם בזוגיות צריך לדעת כיצד לקבל ולעודד את השני.

לדוגמה, הקשבה טובה עם כל הגוף – נותנת את התחושה שמקבלים אותך.

ולכן הקשבה זוהי אחת הצורות לקבל ולכבד את הזולת.

כתוב/כתבי תגובה

פריט נוסף לעגלה.
0 items - 0.00